Dron rc – czym jest i do czego służy

W telewizji czy też w Internecie coraz głośniej mówi się o dronach rc. Informacje te pojawiają się w kontekście zarówno militarnym , jak i cywilnym, ale również rozrywkowym. Czym tak naprawdę jest dron zdalnie sterowany i do czego służy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Wpisując w wyszukiwarkę internetową pojęcie „dron” od razu uzyskamy odpowiedź: jest to bezzałogowy statek latający (ang. unmanned aerial vehicle, UAV) – statek powietrzny, który nie wymaga do lotu załogi obecnej na pokładzie oraz nie ma możliwości zabierania pasażerów, pilotowany zdalnie lub wykonujący lot autonomicznie. Pierwotnie, urządzenia te wykorzystywane były przez wojsko w celu obserwowania działań przeciwnika. Z czasem drony zaczęto wykorzystywać do celów cywilnych – wysyłano je w miejsca trudno dostępne dla człowieka, do badania terenu z dużej wysokości. Wraz z upowszechnieniem się dronów, a co za tym idzie, ze spadkiem ich ceny, znalazły one zastosowanie w celach komercyjnych. Osoby zajmujące się fotografią czy też filmowaniem z lotu ptaka bardzo chętnie wykorzystują drony wyposażone w kamerę. Proszę sobie przypomnieć jak jeszcze kilka lat temu wyglądały transmisje telewizyjne prezentujące np. wyścigi kolarskie – operator kamery telewizyjnej filmował całe wydarzenie z helikoptera. Dziś coraz częściej helikopter zastępowany jest profesjonalnym dronem. Nie tak dawno pojawiła się informacja, że jedna z większych amerykańskich firm kurierskich planuje wykorzystać drony w celu dostarczania przesyłek kurierskich.

Dron rc Walkera Tali H500 z gimbalem G-3D

Obecnie dostępność zdalnie sterowanych dronów jest bardzo duża. Można się o tym przekonać przeglądając ofertę hurtowni modelarskiej Gimmik. I nie trzeba przeznaczać ogromnej sumy pieniędzy żeby stać się posiadaczem takiego urządzenia, bowiem już za niespełna 130zł możemy mieć drona w wersji mikro, np. Symę X12 Nano. Oczywiście polskie prawo reguluje kto może latać dronem a kto nie, ale tutaj nie mamy powodów do obaw – pod warunkiem że dron będzie latał w zasięgu naszego wzroku, nie naruszy strefy kontrolowanej i strefy powietrznej D, P i R. Inaczej ma się sytuacja w przypadku modeli przekraczających wagę 25 kilogramów. W takim wypadku konieczne jest posiadanie pozwolenia na loty w kategorii specjalnej. Model taki musi przejść badanie techniczne i również nie może zniknąć pilotowi z zasięgu wzroku. W przypadku osób wykorzystujących zdalnie sterowane drony w celach zarobkowych. Muszą one posiadać świadectwo kwalifikacji, przejść badania lotniczo-lekarskie oraz posiadać odpowiednie ubezpieczenie OC.

X-Drone GS Max z kamerą HD i nadajnikiem 2,4GHz

Zakładając, że jesteśmy osobami, które chcą nabyć drona w celach rozrywkowych, warto wiedzieć kilka rzeczy. Modele spotykane w sprzedaży na naszym rynku to głównie quadrokoptery i hexakoptetery. Różnią się one od siebie liczbą ramion (wirników). Im jest ich więcej, tym wyższa cena modelu, ale przy okazji większy udźwig drona oraz jego stabilność w locie (ważne w przypadku, kiedy chcemy stać się posiadaczami drona z kamerą). Hurtownia modelarska Gimmik oferuje modele z FPV (first person view – perspektywa pierwszej osoby) wyposażone w kamerę, począwszy od modeli-zabawek typu Cheerson CX-30, poprzez niewielkie modele z kamerą HD jak chociażby Quadcopter WL Toys V686G, aż do modeli profesjonalnych umożliwiających planowanie trasy lotu za pośrednictwem nadajnika GPS, np. modele WalkeraScout X4. Ujęcia z lotu ptaka robią wrażenie i z pewnością czynią film atrakcyjniejszym. Drony mogą być wykorzystane na ślubach, sesjach plenerowych, filmach reklamowych. Z pewnością posiadacze kamer z serii GoPro ucieszą się z możliwości podłączenia swojej własnej kamery do drona posiadającego kompatybilny gimbal. Mowa tutaj o modelu Walkera QRX350, Scout X4 czy Tali H500. Gimbal jest to urządzenie podczepione do drona mające za zadanie utrzymanie kamery. Spotykane jest w droższych modelach służących do profesjonalnego filmowania. Gimbal z kamerą sterowany jest osobno niż sam model, często z innego nadajnika rc – jedna osoba steruje samym modelem zaś druga z osobnej aparatury rc ma możliwość sterowania dwu- lub trzyosiowym gimbalem (możliwość poruszania się w dwóch bądź w trzech płaszczyznach). W ostatnim czasie coraz częściej w ofercie producentów znajdziemy urządzenia, które kontrolować możemy za pomocą urządzenia mobilnego (smartfon, tablet posiadający system operacyjny Android bądź iOS).

Na poniższym filmiku model Walkera QRY100 sterowany za pomocą smartfona:

Jeśli już zdecydujemy się na zakup drona rc, musimy wiedzieć, że czas zabawy jest ograniczony. W większości modeli producenci podają informację, że model na jednym ładowaniu jest w stanie latać od 7-15 minut i dla osób mających do tej pory styczność z modelarstwem rc nie jest to zaskoczeniem, bowiem 15 minut zabawy to przyjęty już standard modelarski. Producenci tak dobierają elektronikę i akumulator rc (wielkość, typ, pojemność), aby zapewnić te 15 minut rozrywki. Oczywiście możemy dobrać pakiet (akumulator rc) o większej pojemności, ale jesteśmy ograniczeni jego rozmiarami, bowiem im większa pojemność pakietu, tym większe jego rozmiary. Rozwiązaniem jest zakup dodatkowego akumulatora – w momencie kiedy pierwszy się rozładuje, wymieniamy pakiet na drugi przedłużając dwukrotnie czas lotu.

Microdron Dromida Kodo - idealne rozwiązanie dla początkujących

Podsumowując, jeszcze kilka lat temu o dronach można było usłyszeć tylko w telewizji. Dziś jest to towar ogólnodostępny i nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeciętny Kowalski stał się posiadaczem swojego własnego bezzałogowego statku powietrznego. Zapraszamy do kontaktu z obsługą hurtowni modelarskiej Gimmik – na pewno pomożemy w tym jakże trudnym wyborze! 🙂

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.