Procesorowa ładowarka Junsi iCharger 4010DUO o mocy 2000W

W dzisiejszych czasach, kiedy drony rc stają się częścią naszego codziennego życia oraz dla wielu narzędziem pracy, utrzymywanie akumulatora do drona w pełnej gotowości, naładowanego, może stanowić nie lada wyzwanie. Wraz z rozwojem technologii dronów, rośnie również popyt na rozwój akcesoriów związanych z dronami (i nie tylko dronami). Dla osoby, która używa quadcoptera do profesjonalnego filmowania, niezwykle ważnym aspektem jest szybkie ładowanie wielu akumulatorów rc do swojego modelu rc.

Junsi iCharger 4010Duo

Na rynku jest wiele procesorowych ładowarek wieloportowych, będących w stanie ładować kilka akumulatorów jednocześnie, ale większość z nich ma stosunkowo niską moc wyjściową przypadającą na każdy kanał. Dla przykładu, pakiet LiPo o pojemności 5000mAh i napięciu 22,2V stosowany w zaawansowanych dronach zdalnie sterowanych, może być bez problemu ładowany prądem 1C, tj. 5A. Z doświadczenia wiemy, że ładowanie dużo wyższymi prądami rzędu 3C również jest przez wielu praktykowane (i nie dyskutujmy tutaj o wpływie takiego ładowania na żywotność akumulatora), ale tak czy inaczej, potrzeba czasu aby taki akumulator naładować. A co w przypadku osób, które muszą naładować kilka takich akumulatorów, bo ich praca tego wymaga, a nie mogą sobie pozwolić na to ze względu na ograniczenia czasowe? Rozwiązaniem jest zakup ładowarki wieloportowej o bardzo dużej mocy, np. mikroprocesorowej Junsi iCharger 4010DUO o mocy sięgającej aż 2000W (1400W na kanał).

Ładowarka procesorowa Junsi iCharger

Po otwarciu oryginalnego pudełka, poza dosyć dobrze zabezpieczoną przez producenta na czas transportu ładowarką Junsi  w środku znajdziemy dwie płytki JST-XH do balansowania cel, zestaw kabli, przewód USB oraz płytę CD. Jeśli o samą ładowarkę chodzi, to jej wygląd kojarzy się z konsolami telewizyjnymi z lat 90-tych. Jest nieduża (210x140x80mm) i mimo wagi (1,5kg) bardzo poręczna. Na wierzchu znajdziemy duże, obrotowe pokrętło, wokół którego znajduje się pięć przycisków. Nieco wyżej umiejscowiony został duży, kolorowy wyświetlacz TFT LCD, którego wychylenie można regulować pod kątem blisko 90 stopni. Na froncie urządzenia producent umieścił złącza do ładowania oraz do balansowania cel w ładowanych akumulatorach. Obok nich znajdują się również porty umożliwiające podłączenie czujnika temperatury (nie zawartego w zestawie). Co ciekawe, po prawej stronie ładowarki znajdują się dwa porty, które można użyć do testowania serwomechanizmów (oprogramowanie ładowarki posiada rozbudowaną aplikację do dokonywania samych pomiarów). Z tyłu urządzenia znajdziemy dwa duże wentylatory skutecznie odprowadzające ciepło, port USB oraz slot na karty micro SD. Ładowarka zasilana jest przez krótki, gruby kabel umieszczony z tyłu urządzenia, zakończony złączem EC5.

Porty do testowania serw.

Opisywana ładowarka charakteryzuje się nie tylko olbrzymią mocą. Jak na ładowarkę tej klasy przystało, potrafi ładować każdy rodzaj akumulatora stosowanego w modelarstwie zdalnie sterowanym (pakiety NiCd, NiMh, LiIon, LiPo, LiFePo, Pb). Po zastosowaniu rozgałęziaczy i zawartych w zestawie płytek do balansowania możemy jednocześnie ładować więcej niż tylko dwa akumulatory, pod warunkiem, że do danego kanału podepniemy akumulatory o tym samym typie i napięciu – należy wówczas w menu ładowarki wyłączyć rozpoznawanie pojemności akumulatora i ręcznie ustawić prąd ładowania (zachęcamy do zapoznania się z filmem umieszczonym pod artykułem).  Żeby wykorzystać w pełni możliwości ładowarki, musimy dysponować potężnym zasilaczem (napięcie wejściowe  modelu 4010DUO ma bardzo szeroki zakres, 9-15V DC, natężenie do 65A).

Ekran ładowania.

Po uruchomieniu ładowarki, na ekranie startowym wyświetlone zostaną pewne informacje, mówiące np. o wersji zainstalowanego firmware. W tym momencie można wybrać źródło zasilania ładowarki: zasilacz zewnętrzny bądź akumulator samochodowy. Sam wyświetlacz podzielony jest na dwie strony. Lewa, niebieska, dedykowana jest pod kanał nr 1, zaś druga, oznaczona kolorem zielonym, wyświetla parametry dla drugiego kanału. Ustawienia główne, bądź te, które nie dotyczą poszczególnych kanałów, wyświetlane są w białym menu pokrywającym większość ekranu. Kolory na wyświetlaczu są żywe, zaś jasność oraz kontrast można ustawiać w odpowiednim do tego celu menu. Samo menu jest naprawdę bardzo rozbudowane, bez problemu znajdziemy wszystkie interesujące nas funkcje. W łatwy sposób odczytamy takie informacje jak rodzaj akumulatora, temperaturę na poszczególnym kanale, napięcie wejściowe i wyjściowe, pojemność akumulatora, prąd ładowania i wiele, wiele innych. Podczas ładowania możemy przemieszczać się po trzech belkach. W pierwszej z nich wyświetlane jest aktualne napięcie na każdej z ładowanej celi, zakładka IR służy do sprawdzania pomiaru rezystancji wewnętrznej poszczególnej celi  ładowanego akumulatora, całego pakietu oraz rezystancji liniowej. Kolejna zakładka to informacje takie jak napięcie końcowe i początkowe, docelowa pojemność akumulatora itp.

Ekran bootowania łądowarki Junsi 4010Duo

Do poruszania się po menu ładowarki Junsi służy pięć przycisków zlokalizowanych wokół pokrętła, które również pełni funkcję przycisku. Dwa przyciski po lewej stronie dedykowane są kanałowi pierwszemu, dwa po prawej stronie – drugiemu. Przycisk znajdujący się nad pokrętłem, jak i sam przycisk pokrętła służy do poruszania się pomiędzy różnymi belkami menu i do wybierania poszczególnych opcji. Za pomocą pokrętła możemy przewijać menu ładowarki jak również zmieniać wartości ustawień, zaś jego wciśnięcie zatwierdza wybrane ustawienia. Przyciski dedykowane danym kanałom odpowiadają za rozpoczęcie/zakończenie ładowania oraz przełączaniem się między opcjami kanałów w trakcie procesu ładowania.

Zaletą opisywanej ładowarki Junsi 4010Duo jest wbudowany tester serw. Po prawej stronie znajdują się dwa porty ku temu służące – przy pomocy pierwszego dokonamy testów prędkościowych, drugi port odpowiada za testy pulsacyjne. Test linearny pozwala na ręczne sprawdzenie wychyleń serwa, test punktu stałego sprawdzi serwo pod kątem wychylenia minimalnego, środkowego oraz maksymalnego, test prędkości wyświetli nam prędkość serwomechanizmu, zaś test auto CW/CCW pozwoli na określenie maksymalnego kąta wychylenia serwa. To poręczne narzędzie w prosty sposób pomoże sprawdzić sprawność serwomechanizmu.

Testy serwa.

Slot na karty micro SD umożliwi nam zapisanie plików z logami oraz plików konfiguracyjnych, co jest bardzo przydatne, kiedy chcemy zapisać ustawienia ładowania dla wielu posiadanych przez nas akumulatorów. Dzięki dołączonemu do zestawu kablowi USB podłączymy naszą ładowarkę bezpośrednio do komputera bądź notebooka, dzięki czemu uzyskamy dostęp do danych zapisanych na karcie micro SD bądź dokonamy aktualizacji firmware ładowarki (odpowiednie oprogramowanie znajdziemy na płycie CD dołączonej do zestawu, bądź pobierzemy ze strony producenta).

Podsumowując, Junsi iCharger 4010Duo to bardzo solidna konstrukcja o bardzo dużej mocy i aby w pełni wykorzystać potencjał ładowarki, potrzebujemy równie mocnego zasilacza rc. Poza dwoma niezależnymi kanałami do których można podłączyć wiele akumulatorów i ładować je jednocześnie, ogromnym plusem jest możliwość wgrania najświeższego oprogramowania, które można pobrać bezpłatnie ze strony producenta. Jeśli poszukujesz zaawansowanej ładowarki do akumulatorów o dużej pojemności, Junsi 4010Duo to rozwiązanie dla Ciebie! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą ładowarek i zasilaczy marki Junsi dostępnych w ofercie hurtowni modelarskiej Gimmik!

Ładowanie wielu akumulatorów z dwóch kanałów jednocześnie:

Test serwomechanizmów:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.