Mikrodron Dromida KODO z kamerą

Mikrus z wielkimi możliwościami – mikrodron Dromida KODO z kamerą.

Moda na „downsizing” trwa w najlepsze. Nie ominęła również branży modelarskiej. I choć na rynku od dawna dostępne są już drony w wersji mini, jak chociażby popularny Ladybug czy Mini Pet, hurtownia modelarska Gimmik chcąc zaspokoić zapotrzebowanie klientów, wprowadziła do swojej oferty nowego przedstawiciela rodziny quadrokopterów – model KODO z kamerą, produkowany przez firmę Dromida. I choć jest to zupełna nowość nie tylko na polskim rynku, ale i na świecie, przewidujemy, że od razu stanie się bestsellerem.

Dromida KODO jest jeszcze mniejszy od innych dronów rc dostępnych na naszym rynku. Pomimo swojej małej wagi (52g) oraz niewielkich rozmiarów (91x91x45 mm – długość / szerokość / wysokość), pod każdym względem przewyższa konkurencyjne konstrukcje. Mikrodron wcale nie jest taki delikatny jak by się mogło wydawać! Solidnie wykonana konstrukcja sprawia, że model jest niezwykle mocny i odporny, więc nie straszne mu upadki i zderzenia ze ścianą. Do tego model bardzo ładnie się prezentuje. Czarno-żółty korpus rzeczywiście nadaje wrażenie odpornej konstrukcji, a dodatkowo efektowności zapewniają kolorowe diody LED, które przy okazji pomagają śledzić ruchy drona w mroku.

Niezaprzeczalnie największą zaletą tej miniaturki jest jego wyposażenie. Producent do zestawu dołącza nadajnik pracujący w częstotliwości 2,4GHz, więc nie musimy martwić się o zakłócenia czy utratę kontroli nad modelem w najmniej oczekiwanym momencie. Jakby tego było mało, sam nadajnik jest bardzo przemyślaną konstrukcją. Ma on bowiem możliwość wyboru trybu MODE, więc to od upodobań modelarza zależy, czy drążek gazu będzie znajdował się po lewej czy prawej stronie. Oczywiście nadajnik zdalnego sterowania został wyposażony w trymery: gazu, kierunku, pochylenia, ale jest jeszcze jedna, wyróżniająca ten nowy model funkcja – za pomocą prawego drążka możemy wybrać czułość sterowania dronem. Zasada działania podobna jest do działania rolki myszki komputerowej, bo drążek ten można wciskać. Dzięki temu możemy wybrać 3 tryby lotu: łatwy, normalny oraz zaawansowany. W przypadku, kiedy zabawa na ustawieniach trybu łatwego nie powinna przysporzyć problemów osobom mającym już styczność z modelami latającymi, o tyle do trybu zaawansowanego potrzeba już pewnych umiejętności, ponieważ model staje się bardzo czuły na wychylenia drążka. Możemy też popisać się wykonywaniem trików jak profesjonalista, bowiem za pomocą jednego przycisku zrobimy tzw. flip, czyli obrót modelu o 360 stopni. Za utrzymanie odpowiedniej pozycji podczas lotu odpowiada zaawansowana elektronika i system stabilizacji, czyli trzy akcelerometry oraz 3-osiowy żyroskop. Na nadajniku znajdują się jeszcze dwa przyciski. Za pomocą jednego kliknięcia pilot może zrobić zdjęcie. Drugi przycisk odpowiada za uruchomienie filmowania. O tym, że dron nagrywa film, świadczy świecąca światłem ciągłym dioda umiejscowiona na spodzie kamery. O wykonaniu zdjęcia poinformuje nas pojedyncze błyśnięcie, przy czym należy pamiętać, że nie będziemy w stanie zrobić zdjęcia, jeśli w danym momencie nagrywamy film.

Sama kamera to urządzenie o wysokiej jakości. Zdjęcie o rozdzielności 1280×960 pikseli które jest w stanie wykonać aparat, jest ostre i wyraźne, a odwzorowanie barw jak najbardziej poprawne. Filmy nagrywane w formacie .avi w jakości 780×480 pikseli są płynne i w dobrej jakości. Dołączona do zestawu karta pamięci micro SD o pojemności 2GB z pewnością zapewni odpowiednio dużo miejsca do zapisania mnóstwa zdjęć i filmów. Żeby obejrzeć materiał na komputerze, nie jest potrzebne żadne specjalistyczne oprogramowanie ani łączenie drona z komputerem. Do zestawu dołączony jest czytnik kart SD. Wystarczy przełożyć kartę pamięci z kamery do czytnika, podpiąć go do portu USB komputera i od razu mamy dostęp do zapisanych na karcie materiałów. Zdjęcia i filmy odtworzymy za pomocą domyślnego zainstalowanego na komputerze oprogramowania.

Dromida wyposażyła swój produkt w akumulator LiPo 3.7V o pojemności aż 390mAh, który jest w stanie zapewnić 6 minut świetnej zabawy. O poziomie naładowania pakietu informują nas odpowiednie diody, więc wiemy kiedy należy podładować akumulator. Ładowanie modelu odbywa się za pomocą dołączonego do zestawu kabla, który podłączamy do po portu USB komputera. Aby naładować akumulator do pełna, wystarczy zaledwie 45 minut. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydłużyć czas zabawy kupując dodatkowe akumulatory bowiem dystrybutor – hurtownia modelarska Gimmik – zapewnia dostępność części zamiennych.

Model jest gotowy do zabawy od razu po wyjęciu z pudełka. Producent do opakowania dołożył 4 zapasowe śmigła, a nawet „paluszki” do nadajnika, więc przed rozpoczęciem zabawy nie trzeba niczego już dokupować. Jest to detal, ale niewielu producentów tak starannie zadbało o wyposażenie modelu RTF. Dromida KODO to naprawdę udany model rc, przeznaczony nie tylko dla młodszych modelarzy. Świetnie spisze się i da wiele frajdy i przyjemności nawet dorosłym i doświadczonym pilotom.

Powyższy artykuł ukazał się w najstarszym polskim miesięczniku modelarskim Modelarz wydanie 12/2014.

Autor: Łukasz z Gimmik

Link do produktu: Dromida Kodo RTF (kamera 480p, radio 2.4GHz, karta pamięci 2GB + czytnik)

Dromida Kodo
Dromida Kodo
Dromida Kodo kamera
Dromida Kodo kamera
Dromida Kodo widok przodu
Dromida Kodo widok przodu
Dromida Kodo oświetlenie
Dromida Kodo oświetlenie
Dromida Kodo akumulator zasilający
Dromida Kodo akumulator zasilający
Dromida Kodo skład zestawu
Dromida Kodo skład zestawu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.