Zawody HeliFest 2015 w Wielkiej Brytanii

W dniach 19-21 czerwca w Wielkiej Brytanii jak co roku odbyła się jedna z największych imprez poświęcona helikopterom rc – HeliFest 2015. Z racji odległości, niewielu Polskich modelarzy pozwoliło sobie na wyjazd, ale zważywszy na rangę samego wydarzenia, postanowiliśmy w kilku słowach wspomnieć o samej imprezie.

HeliFest corocznie przyciąga około 80 pilotów rc z całego świata. Początki samej imprezy sięgają 2012 roku, kiedy po raz pierwszy zorganizował ją pilot helikopterów rc, Grant Cooper. Sam zaczął przygodę z helikopterami na pilota w 2008 roku i od tamtej pory startuje w większości zawodów poświęconych helikopterowemu modelarstwu rc w Wielkiej Brytanii. Kiedy w roku 2012 nadarzyła się okazja, Grant postanowił stworzyć imprezę, której głównym celem było pokazanie poziomu umiejętności pilota helikoptera rc. W wydarzeniu można było nie tylko uczestniczyć jako widz, ale aktywnie, bez stresu związanego z poważnymi zawodami, brać udział. Po wielu burzliwych pomysłach, stworzono wydarzenie, na którym goszczą teraz piloci z różnym stopniem zaawansowania w pilotowaniu modeli zdalnie sterowanych w przeróżnych konkurencjach. Dodatkowo, na miejscu ze swoimi stoiskami wystawiają się producenci demonstrując nowości w swoich ofertach.

Zawody HeliFest 2015

Organizatorzy zapewniają możliwość lotu każdemu, kto tylko potrafi pilotować model rc (open fly). Można wówczas pochwalić się swoimi umiejętnościami przed dosyć dużym tłumem ludzi, można również latać z dala od tłumu, aby nabrać wprawy. Bez względu na umiejętności, można przyłączyć się do zabawy i wziąć aktywny udział w wydarzeniu. Jedynym wymogiem wobec każdego pilota jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, a w przypadku jego braku – podczas pilotażu obok stać musi osoba, która takie ubezpieczenie posiada. Zabawa trwa do samej nocy. Po zmroku jest bardzo widowiskowo, a to za sprawą sztucznych ogni i modeli rc wyposażonych w ledowe oświetlenie.

Helikopter rc na HeliFest nocą

Poza sesjami open fly, organizowane są zawody w lotach 3D. Każdy z biorących w nich udział pilotów ma do dyspozycji 2 starty – sobotni i niedzielny. Gorszy wynik nie jest brany pod uwagę, a każdy występ musi być wykonywany do muzyki i trwać w granicach 2:50-3:10 minuty. To pilot wybiera sobie muzykę do której chce startować i nagranie musi dostarczyć najpóźniej do 7 dnia przed zawodami. Sędziowie oceniają występ ze względu na 3 kryteria:
– technika – brana jest pod uwagę technika pilotowania modelu. Wysoko oceniane są te loty pilotów, którzy mają mało powtórek a akrobacje są zróżnicowane,
– muzykalność – bardzo ważny element oceny, w którym liczy się wykonanie akrobacji w rytm do odtwarzanej muzyki,
– „ekscytacja” – im więcej braw i zachwytów pilot otrzyma ze strony publiczności, tym lepszy wynik punktowy.

Oczywiście dla najlepszych przewidziane były bardzo atrakcyjne nagrody, chociaż tak naprawdę największą nagrodą jest sama możliwość wzięcia udziału w tej jednej z największych imprez helikopterowych w Europie.

Zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą zdalnie sterowanych helikopterów dostępnych w ofercie hurtowni modelarskiej Gimmik – być może to Ty zostaniesz niebawem znanym na całym świecie pilotem helikoptera w akrobacjach 3D. 🙂

Poniżej oficjalne filmiki z całego wydarzenia:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.